Teoria wszystkiego (The Theory of Everything)

Rok:

2014

Gatunek:

dramat, biograficzny

Czas trwania:

123 min.

Reżyser:

James Marsh

Scenariusz:

Anthony McCarten

Obsada:

Eddie Redmayne jako Stephen Hawking
Felicity Jones jako Jane Hawking
Charlie Cox jako Jonathan Hellyer Jones
Emily Watson jako Beryl Wilde
Simon McBurney jako Frank Hawking
David Thewlis jako Dennis Sciama
Maxine Peake jako Elaine Mason
Harry Lloyd jako Brian
Tom Prior jako Robert Hawking w wieku 17 lat
Sophie Perry jako Lucy Hawking w wieku 14 lat

Opis

"Jak ciężkie nie wydawałoby nam się życie, tam gdzie jest życie, jest również nadzieja." – Stephen Hawking

„Teoria wszystkiego” /The Theory of Everything/ to niezwykle piękna i budująca historia przedstawiająca postać jednego z najwybitniejszych umysłów naszych czasów, słynnego astrofizyka Stephena Hawkinga. To również opowieść o dwojgu ludzi, którzy dzięki miłości potrafią stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu. Reżyserem filmu, który powstał na podstawie wydanych przez Jane Hawking wspomnień Moje życie ze Stephenem. Podróż ku nieskończoności, jest laureat Nagrody Akademii James Marsh („Człowiek na linie” /Man on Wire/).

W 1963 roku Stephen (w tej roli Eddie Redmayne znany z „Les Misérables. Nędznicy” /Les Misérables/) student astronomii i kosmologii na Uniwersytecie w Cambridge, ma już świetne osiągnięcia w swojej dziedzinie i ambicje znalezienia „prostego, ale wymownego wytłumaczenia” wszechświata. Dodatkowo, osobiste doświadczenia otwierają przed nim inne, zupełne nieznane terytoria. Stephen zakochuje się w koleżance z Cambridge, studentce nauk humanistycznych, Jane Wilde (Felicity Jones z filmu „Kobieta w ukryciu” /The Invisible Woman/). Jednak w wieku 21 lat ten młody, aktywny i znakomicie zapowiadający się naukowiec otrzymuje druzgocącą diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne. Jak wyrokują lekarze, choroba w szybkim czasie zaatakuje jego sprawność ruchową, ograniczy możliwość porozumiewania się, a może się okazać również, że pozostawi Stephenowi nie więcej niż dwa lata życia.

Miłość Jane, jej wsparcie i determinacja w walce z chorobą ukochanego okazują się niewzruszoną siłą, dzięki której mimo przeciwności losu para pobiera się. Mając u swojego boku kochającą i wspierającą żonę, Stephen nie dopuszcza do siebie myśli, że postawiona przez lekarzy diagnoza może być ostateczna. Jane zachęca męża, żeby ukończył swój doktorat, w którym pojawiają się zaczątki słynnej teorii o stworzeniu wszechświata. Rodzina Hawkingów powiększa się, a Stephen po obronieniu entuzjastycznie przyjętego doktoratu zabiera się za swoje najbardziej ambitne naukowo zadanie, zgłębiając zagadnienie, które stało się w jego życiu rzeczą niezwykle cenną – czas.

Czas od zawsze fascynował tego genialnego naukowca – kiedy powstał wszechświat, kiedy nastąpi jego koniec i co wydarzy się między tymi dwoma punktami granicznymi (swoje rozważania na ten temat zawarł w bestsellerowej, wydajnej w 1988 roku książce Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur). Jednak zagadnienie czasu okazuje się istotne dla naukowca również na gruncie osobistym. Zmaganie się z chorobą oznacza ciągły wyścig z czasem, podnoszenie postawionej przez lekarzy poprzeczki dwóch lat życia o kolejne wygrane miesiące i lata. Stephen pragnie żyć pomimo pogłębiających się ograniczeń ciała i mowy. Pragnie też miłości u boku ukochanej kobiety. Wbrew wszelkim rokowaniom, zarówno czas, jak i miłość stają się jego udziałem. Los przynosi mu o wiele więcej niż mógłby się tego spodziewać.

Jego ciało zmaga się z coraz większymi wyzwaniami, jednak jego umysł nie poddaje się i zagłębia w coraz bardziej zaawansowane zagadnienia fizyki teoretycznej. Na przełomie wieków jego nazwisko wymienia się w jednym rzędzie z nazwiskiem Alberta Einsteina.

Razem, Stephen i Jane działają wbrew wszelkim przewidywaniom nauki i medycyny, osiągając więcej niż mogliby sobie wymarzyć.


UIP

Trailer

Galeria

Apteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj