Zadbaj o świąteczne bezpieczeństwo

Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach
Przedświąteczny okres jest porą zwiększonej ilości obowiązków. W ich natłoku możemy zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których dla własnego dobra powinnyśmy zawsze pamiętać. Oprócz zagrożeń spowodowanych wzmożonym ruchem, okres ten niesie za sobą wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę. Oto niektóre z nich.

- Przedświąteczne zamieszanie to wymarzony czas dla kieszonkowców. Czają się oni zwłaszcza w zatłoczonych miejscach jak środki komunikacji miejskiej lub supermarkety. Wykorzystują moment naszej nieuwagi. Aby się przed nimi uchronić najlepiej w takie miejsca nie zabierajmy ze sobą torebki, a portfel z pieniędzmi ukryjmy w wewnętrznej części odzienia. Jeżeli panie nie mogą obyć się bez torebki niech zawsze będzie ona zamknięta, trzymana blisko ciała. Odkładanie jej do koszy z zakupami, na półki sklepowe, na stanowisko kasy itp. to sytuacje, w których możemy ją utracić.
- Pamiętamy o zabezpieczeniu samochodu, a przede wszystkim nie pozostawiajmy w nim torebek z dokumentami, telefonów komórkowych, laptopów i innych wartościowych przedmiotów, nawet jeżeli wychodzimy z pojazdu na kilka minut.
- Płacąc przy kasie rachunek wyciągajmy pieniądze dyskretnie, tak aby nie pokazywać całej zawartości portfela.
- Jeżeli święta spędzamy poza domem, dobrze zabezpieczmy mieszkanie. Pozamykajmy okna i o ile to możliwe zakręćmy zawory z gazem i wodą. Jeżeli mamy przyjaznych sąsiadów dobrze jest powiadomić ich o naszym wyjeździe i prosić o kontakt w sytuacji gdyby wydarzyło się coś niepokojącego.

Aby świąteczne podróże były bezpieczne, policjanci przypominają kilka zasad:
- Przed wyjazdem sprawdzamy stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych),
- Trasę planujemy tak, aby uwzględnić postoje, po to, by kierowca mógł chwilę odpocząć i zebrać siły do dalszej podróży,
- Za kierownicę siada wyłącznie osoba trzeźwa i wypoczęta – to ona odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów,
- Prędkość dostosowujemy do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych – pamiętajmy: wolniej znaczy bezpieczniej,
- W czasie podróży korzystamy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w odpowiednich do wagi i wzrostu fotelikach lub urządzeniach do przewozu dzieci,
- Dbamy o to, by bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w czasie jazdy,

To tylko nieliczne sposoby, dzięki którym możemy uchronić się przed problemami. Nad tymi, którzy w ferworze świątecznych przygotowań stracili czujność, będzie sprawować pieczę zachodniopomorska Policja przy współpracy z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Autor: Policja Pyrzyce
Źródło: Komenda Policji w Pyrzycach

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj