Zabytkowe budowle źródłem opału

Dwóch mężczyzn w wieku 53 i 56 lat zatrzymali policjanci z Pyrzyc. Mężczyźni w biały dzień przy pomocy pił i siekier wycinali drewniane belki stropowe z konstrukcji dachu zabytkowego pałacyku w Żukowie gm. Przelewice. W chwili zatrzymania obaj byli pijani.

Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach
O tym, że w zabytkowym pałacu ktoś wycina drewniane belki, dyżurny pyrzyckiej Komendy Policji otrzymał od chcącego pozostać anonimowym mieszkańca wsi. Po kilkunastu minutach na miejscu byli już policjanci z Pyrzyc. Policjanci zastali w pałacyku dwóch mężczyzn w wieku 53 i 56 lat. Mieli oni przy sobie piły i siekiery. Sprawcy przed przybyciem policjantów zdążyli wyciąć z drewnianej konstrukcji dachu siedem półtora metrowych belek i przygotować je do wyniesienia.Policjanci zabezpieczyli wycięte belki oraz narzędzia przestępstwa, a samych sprawców zatrzymali i osadzili w policyjnym areszcie. Obaj mężczyźni w chwili zatrzymania znajdowali się w stanie nietrzeźwości. Policjanci o zdarzeniu powiadomili Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który następnego dnia uczestniczył w czynnościach w pałacu w Żukowie.Sprawcy po wytrzeźwieniu usłyszeli wczoraj zarzuty popełnienia przestępstwa kradzieży, a tym samym uszkodzenia konstrukcji więźby dachowej zabytkowego pałacu, za co Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przewiduje karę do roku pozbawienia wolności. Większą jednak karą dla sprawców będzie pokrycie kosztów związanych z naprawieniem szkody. Tutaj kwoty mogą sięgną kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zabytkowe budowle takie jak pałacyk w Żukowie stanowią nasze wspólne dobro narodowe i dziedzictwo kulturowe, o które wszyscy solidarnie zobowiązani jesteśmy dbać. Jednak sytuacje gdy zabytkowa budowla staje się źródłem pozyskiwania opału, złomu i materiału budowlanego powoduje, że przyszłe pokolenia nie będą już mogły się nimi cieszyć.

Autor: Policja Pyrzyce
Źródło: Komenda Policji w Pyrzycach

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj