Rozbita grupa wyłudzająca kredyty bankowe

Pyrzyccy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą rozpracowali i zlikwidowali grupę przestępczą zajmującą się wyłudzaniem kredytów od banków i instytucji finansowych na terenie całego kraju. Do chwili obecnej zatrzymano cztery osoby, którym przedstawiono łącznie siedem zarzutów. Jeden z zatrzymanych został aresztowany na trzy miesiące.

Jak ustalono, mózgiem całego przedsięwzięcia był 27-letni mieszkaniec okolic Świnoujścia, który prowadząc działalność gospodarczą podrabiał dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wysokość zarobków dla podstawionej osoby. Następnie "pracownik" firmy udawał się do placówki banku i podrobione zaświadczenia załączał do wniosku kredytowego. Po otrzymaniu pieniędzy, część otrzymywał jako wynagrodzenie za dobrze wykonaną pracę. Kwoty wyłudzanych kredytów wahały się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Sprawcy działali na terenie prawie całego kraju. Oprócz banków i instytucji finansowych, w ich zainteresowaniu były też placówki handlowe prowadzące sprzedaż ratalną. Na podstawie podrobionych dokumentów sprawcy kupowali w systemie ratalnym różnego rodzaju sprzęt, po czym sprzedawali go w komisach i lombardach na terenie województwa zachodniopomorskiego. Część wyłudzonego ze sklepów towaru została przez policjantów odzyskana.

Finał nielegalnej działalności sprawców miał miejsce w trakcie próby wyłudzenia kolejnego kredytu w placówce bankowej w Pyrzycach. Policjanci na gorącym uczynku zatrzymali 55-letniego mężczyznę, który dokonywał operacji w placówce oraz 27-latka oczekującego na pieniądze w samochodzie. W toku dalszych czynności funkcjonariusze zatrzymali też 29-letnią mieszkankę Pyrzyc, która kontaktowała osoby podstawiane w bankach z fikcyjnym pracodawcą. Wpadł tez inny mieszkaniec Pyrzyc, który posiadał gotowe do wysłania sfabrykowane zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach dołączone do wniosku kredytowego. W trakcie zatrzymań zabezpieczono podrobioną dokumentację, pieczątki firmowe, pięć komputerów przenośnych, dwie piły spalinowe oraz pieniądze w kwocie ponad ośmiu tysięcy złotych, które jak się okazało też pochodziły z przestępstwa.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa kredytowego, za co grozi do 8 lat więzienia. Cała czwórka solidarnie przyznała się do stawianych zarzutów, a 27-letniego inicjatora procederu sąd aresztował na okres 3 miesięcy.

Autor: SD
Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj