Rozbita grupa oszustów bankowych

Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach
Policjanci zajmujący się walka z przestępczością gospodarczą z Pyrzyckiej Komendy zatrzymali łącznie sześć osób, w tym pięciu mężczyzn w wieku 35 do 61 lat i 40 letnia kobietę. Zatrzymani znaleźli wydawałoby się prosty sposób, jak dużo zarobić i się nie narobić. Przy pomocy fałszywych dokumentów o zatrudnieniu wyłudzali kredyty w bankach bez zamiaru ich spłaty. Wszyscy usłyszeli zarzuty oszustwa kapitałowego.

Sprawcy działali na terenie Pyrzyc, Stargardu Szczecińskiego i Szczecina. Jeden z nich posiadał zarejestrowaną firmę świadczącą usługi w zakresie budownictwa. 57 letni "właściciel” firmy wystawiał lewe zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach pozostałym sprawcom. Ci z otrzymanymi dokumentami udawali się do placówek bankowych, gdzie na ich podstawie składali wnioski o przyznanie kredytów. W lutym ich łupem padła placówka dużego banku w Stargardzie Szczecińskim, gdzie uzyskali kredyt w kwocie przynajmniej 10 tysięcy złotych.

Kilka dni później chcieli to samo zrobić w placówce innego banku w Pyrzycach. Tu jednak ich wniosek kredytowy został negatywnie zweryfikowany. Sprawcy solidarnie podzielili się pieniędzmi z kredytu a nadmiar gotówki u niektórych z nich zwrócił uwagę pyrzyckich funkcjonariuszy. Po tym, jak wyszło na jaw w jaki sposób "zarabiają” na życie, policjantom nie pozostało nic innego jak przerwać nielegalny proceder. Kolejno dokonywali zatrzymań sprawców. Łącznie zatrzymanych zostało sześć osób, w tym kobieta. W trakcie czynności policjanci zabezpieczyli też dokumentację bankową, pieczęcie służące wystawiania podrobionych dokumentów oraz dokumentację potwierdzającą winę sprawców.

Każdy z zatrzymanych odegrał swoją rolę w całym przedsięwzięciu, dlatego solidarnie też usłyszeli zarzuty dokonania i usiłowania dokonania oszustwa kapitałowego. Wobec jednej osoby Prokurator Rejonowy w Pyrzycach zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji, oraz wystąpił z wnioskiem do Sądu Rejonowego o tymczasowe aresztowanie pozostałej piątki. Sąd postanowił zastosować areszt w stosunku do trójki sprawców, a w dwóch przypadkach oddał podejrzanych pod dozór Policji. Podejrzanym grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Autor: Policja Pyrzyce
Źródło: Komenda Policji w Pyrzycach

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj