Regulacje dotyczące używania fajerwerków

Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach
Jak co roku w okresie poprzedzającym sylwestrowe imprezy, w miastach pojawiaj się coraz więcej punktów oferujących do sprzedaży materiały pirotechniczne, które stały się nieodłącznym elementem świętowania nadejścia nowego roku. Zarówno obrót jak i czas i sposób używania uregulowany jest przepisami prawa.

Z dniem 16 grudnia w życie weszło w życie Rozporządzenie Porządkowe Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 02 grudnia, którego celem jest zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa publicznego oraz ochrona życia i zdrowia. Przepis wprowadza zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych województwa zachodniopomorskiego w okresie od dnia 16 grudnia 2013 r. do dnia 02 stycznia 2014 r. z wyjątkiem 31 grudnia 2013r i 01 stycznia 2014 r. Jednocześnie rozporządzenie określa, że kto narusza jego postanowienia odpowie za popełnienie wykroczenia, tj. może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności lub karą aresztu.

Jednak nie kara w przypadku zabawy z fajerwerkami jest chyba najważniejsza. Większe znaczenie ma bezpieczeństwo osób ich używających, a szczególnie dzieci. Już kupując petardy należy upewnić się czy pochodzą one z legalnego źródła, czy są w prawidłowy sposób oznakowane i opisane. Każdy legalny produkt powinien posiadać trzy literowy znak NWP oznaczający, że wyrób jest ujęty jest w wykazie wyrobów pirotechnicznych których nabywanie, przechowywanie i używanie nie wymaga pozwolenia wojewody. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy i w jaki sposób fajerwerków używają najmłodsi. Nie powinniśmy im na to pozwolić pod żadnym pozorem, bo o wypadek przy takiej zabawie nie trudno.

Autor: Policja Pyrzyce
Źródło: Komenda Policji w Pyrzycach

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj