Policja ostrzega przed oszustami tym razem podajacymi się za policjantów cbś

Pyrzyccy policjanci informują, aby zachować czujność wobec osób podających się za członków rodziny, policjantów CBŚ czy pracowników instytucji społecznych. Oszuści bez skrupułów wykorzystując podeszły wiek lub łatwowierność seniorów okradają ich z oszczędności.

W ostatnim czasie sprawcy podają się za policjantów CBŚ lub funkcjonariuszy zajmującymi się rozpracowywaniem oszustów. Przekonują nieświadomych zagrożenia seniorów, że rozpracowują zorganizowaną grupę przestępcza i proszą , aby im w tym pomóc. Forma pomocy ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców, którzy oszukują starsze osoby metodą na tzw. "wnuczka".

   Schematy sytuacji są podobne: najpierw poszkodowani odbierają telefon od rzekomego wnuczka lub innego członka rodziny z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Oszuści zawsze dzwonią na numer telefonu stacjonarnego, najczęściej znalezionego przypadkowo w książce telefonicznej. Po zakończonej rozmowie dzwoni osoba podająca się za policjanta CBŚ lub policjanta operacyjnego, który informuje, że prowadzona jest właśnie akcja przeciwko oszustom. "Policjant" prosi starsze osoby o pomoc w ich ujęciu. W rzeczywistości dzwoniący nie mają nic wspólnego z policją są przestępcami, których celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy.

Przestrzegamy seniorów aby kierowali się zasadą "ograniczonego zaufania", aby nie udzielali osobą dzwoniacym żadnych informacji dotyczących swojego stanu majątkowego, numerów telefonów komórkowych, numerów kont bankowych czy innych danych.

Pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych. Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie wykonać telefon na Policję i powiadomić o takim zdarzeniu. W przypadkach oszustw na członka rodziny przed przekazaniem pieniędzy dobrze jest skontaktować się z rodziną i upewnić się czy przedstawiona sytuacja jest prawdziwa i czy faktycznie członkowie rodziny potrzebują finansowego wsparcia. Wykonując jeden bądź dwa telefony oraz dokładnie wypytując rozmówcę, możemy uniknąć sytuacji, w której stracimy swoje oszczędności.Autor:
Źródło: Komenda Policji w Pyrzycach

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj