Policja ostrzega przed oszustami podającymi się za pracowników opieki społecznej, członków rodziny itp.

 

Pyrzyccy policjanci informują, aby zachować czujność wobec osób podających się za pracowników instytucji społecznych, członków rodziny czy chociażby za policjantów. Oszuści bez skrupułów wykorzystując podeszły wiek lub łatwowierność seniorów okradają ich z oszczędności. Na terenie powiatu pyrzyckiego w ostatnim czasie doszło do kradzieży przez osoby podające się za pracowników opieki społecznej.

W ostatnim czasie na terenie powiatu pyrzyckiego doszło do oszustwa wobec osoby starszej przez parę podającą się za pracowników opieki społecznej. Sprawcy przyszli do starszej kobiety i pod pretekstem załatwienia opału dokonali kradzieży ponad 1500 złotych.

Wszyscy oszuści działają w podobny sposób, przychodzą najczęściej parami podają się za pracowników instytucji, inkasentów itp.. Jedna osoba zajmuje rozmową osobę starszą a druga wykorzystując chwilową nieuwagę przeszukuje szafki. W przypadku oszustw metodą „Na wnuczka” wszystko zaczyna się od odebranego przez osobę starszą telefonu. Sprawca przedstawia się jako członek rodziny, najczęściej jako wnuczek, siostrzeniec bądź bratanek. W trakcie rozmowy mówi, że ma problemy finansowe i prosi o pieniądze po które przyjdzie kolega lub koleżanka.

W związku z ostatnimi zdarzeniami apelujemy do mieszkańców powiatu pyrzyckiego, szczególnie osób starszych, często mieszkających samotnie o to, aby jak najszybciej informowały organy ścigania o wszelkich tego typu podejrzanych przypadkach. Przestrzegamy seniorów aby kierowali się zasadą "ograniczonego zaufania", od osób podających się za pracowników instytucji żądali okazania legitymacji służbowych, identyfikatorów, aby weryfikowali dane w danej instytucji. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń wykonać telefon na Policję i powiadomić o takim zdarzeniu. W przypadkach oszustw na członka rodziny przed przekazaniem pieniędzy dobrze jest skontaktować się z rodziną i upewnić się czy przedstawiona sytuacja jest prawdziwa i czy faktycznie członkowie rodziny potrzebują finansowego wsparcia. Wykonując jeden bądź dwa telefony oraz dokładnie wypytując rozmówcę, możemy uniknąć sytuacji, w której stracimy swoje oszczędności.Autor: Policja Pyrzyce
Źródło: Komenda Policji w Pyrzycach

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj