Piękna pogoda – więcej zdarzeń na drodze

Komenda Powiatowa Policji w Pyrzycach
Czyste niebo, wysokie temperatury powietrza czyli ogólnie piękna pogoda która towarzyszy nam przez ostatnich kilka dni sprawie, że i warunki do podróżowania po drogach są niemal idealne, jednia czysta i sucha, przejrzyste powietrze. Niestety paradoksalnie tak dobre warunki pogodowe sprawiają, że na drogach dochodzi do większej liczby zdarzeń niż w warunkach odmiennych.

Wydawać by się mogło, że sprzyjające warunki atmosferyczne powodują zmniejszenie zagrożenia wystąpienia zdarzeń drogowych. Niestety jak pokazują policyjne statystyki i doświadczenia sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Wynika z nich jednoznacznie, że właśnie im lepsze na drodze panują warunki do jazdy, tym więcej zdarzeń drogowych. Spowodowane jest to przede wszystkim mylnym przekonaniem kierowcy, że na suchej można jechać dużo szybciej, zacząć hamować dużo później, wchodzić w zakręt z większą prędkością. Niestety kierowcy zbyt często ulegają pokusie sprzyjającej aury i pedał gazu wciskają dużo za mocno. Duży wpływ na występowanie zdarzeń drogowych w tym czasie ma też zmniejszona koncentracja i większe rozkojarzenie kierujących. Trzeba również pamiętać o jeszcze jednym, bardzo ważnym czynniku mogącym wpłynąć na to, czy uda nam się bezpiecznie dotrzeć do celu podróży, czyli na wychodzące na drogę dzikie zwierzęta. Napotykając na drodze nawet niewielkich rozmiarów zwierzaka jak np. zając czy lis, w najłagodniejszym skutkiem mogą być dość spore koszty naprawy uszkodzeń pojazdu, a nerwowa reakcja i próba ominięcia zwierzęcia może nieść za sobą dużo poważniejsze skutki. Szczególnie ważne jest zachowanie maksymalnej koncentracji i uwagi na drogach pozwalających na rozwijanie dość dużych prędkości, chociażby na drodze S-3, gdzie pomimo szeregu zabezpieczeń przed dziką zwierzyną, również możemy je na drodze spotkać.

Na drogach powiatu pyrzyckiego jak do tej pory nie doszło na szczęście do poważnego w skutkach wypadku drogowego, ale tylko w minionym tygodniu odnotowano aż 6 kolizji drogowych. Monitorujący ruch policjanci pyrzyckiej drogówki w minionym tygodniu nałożyli łącznie 82 mandaty karne za wykroczenia popełnione przez kierujących, z czego dokładnie połowa to kary za przekroczenie dozwolonej prędkości. W trakcie kontroli zatrzymali również dowody rejestracyjne od 10 pojazdów w związku z brakiem aktualnych badań technicznych pojazdu, lub z ujawnieniem poważnych usterek technicznych pojazdu.

Wszelkie prognozy przewidują, że taka aura utrzyma się jeszcze przez długi czas, a wielkimi krokami zbliża się lato i okres wakacji. Warto więc siedząc za kierownicą pamiętać o tym, że nie jesteśmy królami szos, i nawet niewielka pomyłka może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Autor: Policja Pyrzyce
Źródło: Komenda Policji w Pyrzycach

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj