Ostrożnie z fajerwerkami

KPP w Pyrzycach

Petardy, rakiety, bączki, pochodnie, wyrzutnie itp. to nieodłączny element sylwestrowych zabaw. Pamiętajmy jednak, aby kupować i używać ich zgodnie z zasadami prawa i zdrowego rozsądku, tak aby Nowy Rok rozpocząć zdrowo i bezpiecznie.

Apelujemy o rozwagę podczas używania sztucznych ogni, petard i innych wyrobów pirotechnicznych, gdyż chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem to Sylwester i Nowy Rok są dniami w których możemy używać materiałów pirotechnicznych. Przypominamy również, że obowiązuje zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Pamiętajmy, że wszystkie tego typu wyroby przeznaczone do sprzedaży powinny zawierać oznaczenia takie jak: nazwa produktu, nazwę i adres producenta oraz polską instrukcję obsługi.

Aby ustrzec się tragedii wystarczy przestrzegać kilku zasad podczas używania fajerwerków:

  • nie używać fajerwerków pod wpływem alkoholu,
  • nie odpalać środków pirotechnicznych w domu ani na balkonach,
  • po odpaleniu petardy natychmiast odrzucić ją od siebie aby nie wybuchła zbyt blisko nas,
  • jeżeli petarda nie odpaliła, nie próbować używać jej ponownie, najbezpieczniej będzie ją wyrzucić,
  • przed odpaleniem sprawdzić długość lontu, jeśli mamy wątpliwości że jest za krótki zrezygnujmy z odpalania,
  • jeżeli fajerwerk jest wyposażony w kijek, przy odpalaniu nie trzymajmy go w ręku bezpiecznie będzie włożyć go do butelki,
  • w czasie odpalania sztucznych ogni trzymajmy je z dala od twarzy, a przede wszystkim od oczu,

Pamiętajmy i nie pozwalajmy dzieciom na samodzielne kupowanie i używanie fajerwerków. Wytłumaczmy im, że fajerwerki oprócz radości i pięknych wrażeń w przypadku nieostrożnego obchodzenia się z nimi mogą być również przyczyną wypadku. Sami też miejmy na względzie bezpieczeństwo własne i innych. Za nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi grozi kara aresztu, grzywny lub nagany.Autor: Policja Pyrzyce
Źródło: Komenda Policji w Pyrzycach

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj