Bezpieczna droga do szkoły

Już jutro rozpocznie się rok szkolny, a zatem także co roczne policyjne działania pn. „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”. W ramach prowadzonych działań policjanci pomagać będą dzieciom w bezpiecznym dotarciu i powrocie ze szkoły, natomiast kierowcom przypominać będą o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie placówek oświatowych.

Wraz z początkiem każdego roku szkolnego rozpoczynają się policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. Patrole policji pojawią się w rejonach szkół aby przed pierwszym dzwonkiem, pomóc najmłodszym bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz tłumaczyć jak zachowywać się na drodze.

Każdego roku działania poprzedzone są kontrolami infrastruktury drogowej w rejonie placówek oświatowych. Policjanci w ramach działań już w sierpniu sprawdzają stan utrzymania i czytelność istniejącego oznakowania pionowego i poziomego.

Z uwagi, iż dzieci i młodzież szkolna stanowią znaczną grupę użytkowników dróg patrole Zespołu Ruchu Drogowego pyrzyckiej komendy w pierwszych dniach września pojawiać się będą w rejonach placówek oświatowych oraz w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

W czasie działań policjanci przypominać będą także kierowcom poruszającym się w pobliżu szkół i przedszkoli o obowiązku przestrzegania przepisów drogowych, szczególnie dotyczących parkowania i jazdy z dozwoloną prędkością.

Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynają się spotkania z uczniami szkół podstawowych, szczególnie klas pierwszych, którzy rozpoczynają edukację szkolną. Wizyty w szkołach będą stanowiły okazję do przekazania dzieciom wiedzy dotyczącej zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz wręczenia elementów odblaskowych.

Z uwagi, że to rodzice odgrywają najważniejszą rolę w edukacji i kształtowaniu zachowań małego uczestnika ruchu, policjanci w trakcie działań spróbują zwrócić również im uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem ich pociech w drodze do szkoły oraz w drodze powrotnej do domu.

Aby każde dziecko bezpiecznie doszło do szkoły i wróciło z niej do domu przypominamy kilka podstawowych zasad:

Rodzicu!!!

  • Daj dziecku dobre wzorce. Nie pokazuj negatywnych zachowań na drodze.
  • Zadbaj o podstawową edukację dziecka z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
  • Nie zapomnij o elementach odblaskowych np. w ubiorze, tornistrze.
  • Pokaż dziecku drogę do szkoły. Wskaż przejścia, po których może przejść na drugą stronę ulicy i pokaż jak należy się wtedy zachować. Pamiętaj, że nie zawsze najkrótsza droga jest najbezpieczniejsza.
  • W miarę możliwości przez jakiś czas towarzysz dziecku w wędrówce.

Kierowco!!!

  • Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia.
  • Zwolnij. Gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła zachowaj szczególną ostrożność. Pamiętaj, że w starciu z twoim samochodem dziecko nie ma żadnych szans na uniknięcie obrażeń.
  • Dowożąc do szkoły dziecko pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych. Na przednim siedzeniu bez fotelika ochronnego może być przewożone wyłącznie dziecko, które osiągnęło co najmniej 150 cm wzrostu. Natomiast na tylnym siedzeniu dopuszcza się przewożenie dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadku, kiedy ze względu na masę (powyżej 36 kg) i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.
  • Dowożąc dziecko do szkoły należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym, aby nie ograniczyć widoczności innym kierującym i pieszym przechodzącym przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej.
  • Zatrzymaj się! Jeżeli na jezdni stoi autobus szkolny „Gimbus” z widocznym znakiem „stop” kierujący musi obligatoryjnie zatrzymać się i czekać aż znak zostanie schowany. Nakaz ten jest obligatoryjny bez względu na istnienie zatoki autobusowej, pasa awaryjnego czy też pobocza. Dotyczy on wszystkich pojazdów dojeżdżających do miejsca postoju odpowiednio oznakowanego autobusu szkolnego. 


Autor: Policja Pyrzyce
Źródło: Komenda Policji w Pyrzycach

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj