Bezpieczeństwo w czasie świąt

KPP w Pyrzycach

Dla większości z nas okres świąteczny to czas duchowych przeżyć, ale też okazja do spotkań w rodzinnym gronie i odpoczynku od pracy. Dla policjantów jest to jednak czas wytężonej pracy. Już wkrótce wiele osób wyruszy w daleką podróż, aby spędzić święta w gronie najbliższych. W trosce o bezpieczeństwo przypominamy kilka zasad o których warto pamiętać.

Jeżeli święta spędzamy poza domem, dobrze zabezpieczmy mieszkanie. Pozamykajmy okna i o ile to możliwe zakręćmy zawory z gazem i wodą. Jeżeli mamy przyjaznych sąsiadów dobrze jest powiadomić ich o naszym wyjeździe i prosić o kontakt w sytuacji gdyby wydarzyło się coś niepokojącego.

Aby świąteczne podróże były bezpieczne, policjanci przypominają by przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych). Trasę planować tak, aby uwzględnić postoje, po to, by kierowca mógł chwilę odpocząć i zebrać siły do dalszej podróży. Za kierownicę siada bezwzględnie osoba trzeźwa i wypoczęta – to ona odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. PAMIĘTAJMY by prędkość dostosować do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych – wolniej znaczy bezpieczniej. W czasie podróży korzystamy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w odpowiednich do wagi i wzrostu fotelikach lub urządzeniach do przewozu dzieci. Zadbajmy o to, by bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w czasie jazdy.

Apelujemy także do pieszych i rowerzystów - Zadbajmy o widoczność na drodze. Przed wyjściem z domu pamiętajmy o elemencie odblaskowym. Po zmierzchu osoba bez elementu odblaskowego staje się niemal niewidoczna dla kierowców nadjeżdżających pojazdów, natomiast jeden mały odblask wystarczy, by kierowca miał czas na reakcję i wykonanie bezpiecznego manewru. Dlatego istotnym jest, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe.

To tylko kilka sposobów, dzięki którym możemy uchronić się przed problemami. Nad tymi, którzy w świątecznym ferworze stracili czujność, będzie czuwać Policja przy współpracy z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Policjanci życzą wszystkim bezpiecznej podróży i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!Autor: Policja Pyrzyce
Źródło: Komenda Policji w Pyrzycach

KomentarzeApteka dyżurna

Apteka ""

Dyżurna apteka


lista aptek »
Reklama

Drogi użytkowniku

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że zmienieliśmy naszą Politykę Prywatności.

  Akceptuj